İçeriğe geç
Peşin Fiyatına 3 Taksit İmkanı 💃 Kredi Kartı Puanlarınızı da Kullanabilirsiniz 😍
Peşin Fiyatına 3 Taksit İmkanı 💃 Kredi Kartı Puanlarınızı da Kullanabilirsiniz 😍
8 Mart Dünya Kadınlar Günü - Bonvagon

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Dünyada hiçbir milletin kadını, ben Anadolu Kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadını kadar emek verdim diyemez. Erkeklerden kurduğumuz ordumuzun hayat kaynaklarını kadınlarımız işlemiştir. Çift süren, tarlayı eken, kağnısını ve kucağındaki yavrusu ile yağmur demeyip, kış ortasında cephenin ihtiyaçlarını taşıyan hep onlar, hep o yüce, o fedakâr, o ilahi Anadolu kadını olmuştur. Bundan ötürü hepimiz bu büyük ruhlu ve büyük duygulu kadınlarımızı, şükranla ve minnetle sonsuza kadar aziz ve kutsal bilelim…
Gazi M. Kemal ATATÜRK
30 Mart 1923. Vakit Gazetesi.

8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, çalışan kadınlara baskı yapılması ve hemen arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. Kadın işçilerin böylesine haksızca ölmeleri ABD ülkesinde geniş tepkiler aldı. Hazırlanan cenaze törenine 10.000 den fazla kişi katıldı. 26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı ) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" ( International Women's Day – Dünya Kadınlar Günü ) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekânlardan sokaklara taşındı. "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Kadınlar Günü" kutlanmaya devam ediliyor. Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle ülkemizde de özellikle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü coşkuyla kutlanıyor.

Biz de bir kadın girişimi olan Bonvagon olarak tüm kadınların Dünya Kadınlar Gününü kutluyoruz.

Özlü Sözler:
Aşk, duygu, tahammül ve özveri tadının hayatını oluşturur.
Honore De Balzac.
Bir toplumun gelişmesini görmek için, önce o toplumdaki kadınlara bakınız.
Napoleon Bonodpard.
Cennet anaların ayakları altındadır.
Hz. Muhammed (a.s.)
Önceki Umage markasının kurucularından Søren Ravn Chr