İçeriğe geç
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü Kutlanıyor. - Bonvagon

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü Kutlanıyor.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü Kutlanıyor. Bugün bundan dolayı sizinle konunun önemini çok güzel vurgulayan sayın Turgay Tanülkü'nün kaleminden Dünya Tiyatro Günü bildirisini paylaşıyoruz. Keyifli okumalar dileriz. 

Dünya Tiyatro Günü Bildirisi

Benim Dostum; İnsanlardan aldığını, yine onlara teslim etmeyi yaşam biçimi olarak seçmiş olandır.

Oynadığı karaktere sığınan değil; insana ulaşmaya çalışan, koşulsuz destek olandır Benim Dostum.

İnsanları cüzdanlarıyla, mevkileriyle değil beyniyle, yüreğiyle, tırnağıyla sevendir, sayandır Benim Dostum.

Engellisiyle, cezaevinde yatanıyla, kürsüde kupasını taraftarına teriyle kaldırırken "hepimiz için" diyebilendir. Ekmeğini, derdini, sevincini, hatasını, hayalini paylaşabilendir.

Benim Dostum; Mesleğini en iyi şekilde icra ettiği için ödül alan oyuncu değil, mesleği oyunculuk olmayan birini, rolünü iyi icra ettiği için ödüllendirebilendir.

Sanat sökülürcesine yıkılan, yerlerine "bar veya işmerkezi" yapılan şehirlerde, kasabalarda tiyatro açtırmayan değil; sanatın ışığını örtmeye çalışanlar değil; bunu davası gören işte şu an burada bu yıl kurulan tiyatroların koltuğunda gururla oturandır Benim Dostum.

27 Mart Dünya Tiyatro günü'nü, bugün olduğu gibi her gün, oynanan her yerde, sevinçle kutlayandır. Sahnesinde konuştuğu kadar taşı kaldırabilen, suskunluğuyla kayalara direnebilen; çıkmaz sokakların borazancası değil, sevda türkülerini her ihtiyacı olana, her yerde yürekten söyleyebilendir.

Benim Dostum; Sanatla uğraşmasam müziği, resmi, tiyatroyu "karanlıktaki ışık" olarak göremezdim; kötü bir adam olurdum; kimseleri tanıyamazdım, yanlarında yaşayamaz, kendi bencilliğimde ölürdüm, diyendir...

Kutlu olsun Dostum!

Yaşadığımız toprakların her yerinde tomurcuklanan birlik ile sahnelerini heyecanla açan Dostum. Türkiye Tiyatrolar Birliği ile Sanat üretimlerini dayanışmayla ören Dostlarım.

Kutlu olsun Dostlarım!

Bu yıl, bu koltuklarda, bu satırlarda yerinizi alarak karanlıktaki ışığa ışık kattını. Yüreğime, ülkemin bütün çiçeklerinin kokularını saldınız.

Kutlu olsun Dostlarım!

27 Mart Dünya Tiyatrolar günü Kutlu olsun!

Turgay Tanülkü
Devlet Tiyatrosu Sanatçısı
Manisa Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni
Türkiye Tiyatrolar Birliği

Önceki makale Tatil sezonu sona ermek üzere, okula dönüş yaklaştı. Kırtasiye Alışverişi Başlasın!
Sonraki makale 35x30cm ölçülerinde sevimli kara tahtalar....