İçeriğe geç
Herkesin Bilmesi Gereken 10 Ev Dekorasyon Fikri - Bonvagon

Herkesin Bilmesi Gereken 10 Ev Dekorasyon Fikri

Bonvagon line

Bu yazımızda herkesin mutlaka bilmesi gereken 10 ev dekorasyon fikrini sizlerle paylaşacağız. Ev dekorasyonu konusu profesyonel olmayanlar için gizemli bir konu olabilir. Ancak herkes evini kendi zevkine göre dekore etmek ve fikirleri uygulamak ister. Bu noktada nereden başlayacağınızı ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz. 

Profesyonel tasarımcıların onlarca yıl çalışmaları sonucu oluşturdukları kendi kuralları ve fikirleri vardır. Fakat bizler profesyonel değiliz. Dolayısıyla yılların tecrübesi ile oluşturulmuş temel ev dekorasyonu fikirlerine ihtiyacımız var.

Uzun süre sıkılmayacağınız bir ev dekorasyonu yaratmak istiyorsanız sizler için hazırladığımız temel kuralları mutlaka bilmelisiniz.

  1. Karmaşık dokular

Evinizde neyin eksik olduğunu anlayamıyorsanız farklı dokular deneyerek kullandığınız ürünleri birbirine karıştırmayı deneyin. Farklı tarzda kilim veya minderler ev dekorasyonu söz konusunda ilk göze çarpan detaylar olarak karşımıza çıkar.

  1. Katmanlı aydınlatma

Tek bir aydınlatmaya sahip olan odalar iki boyutlu hissettirirler. Bunun yerine odanızın ruhunu yükseltecek farklı kaynaklardan gelen ışıkları kullanmaya özen gösterin. Son dönemde çıkan akıllı aydınlatma çözümleri odalarınıza farklı bir renk katacaktır.

  1. Aksesuarlar ile risk alın

Küçük bir vazonun bile odalarınıza renk katacağını unutmayın. Küçüğünden büyüğüne yapacağınız aksesuar harcamaları risk almanıza neden olsa da onlara bir şans vermelisiniz.

  1. Basit duvar dekorasyonu ile başlamak

Eğer duvar dekorasyonu konusunda şüpheleriniz varsa ilk yapmanız gereken basit renkler tercih etmektir. Ağır temalar kullanarak başlayacağınız bir dekorasyonun altından kalkamayabilirsiniz.

  1. Odalarınızın ölçüsünü bilin

Ev dekorasyonuna başlamadan önce odalarınızın ölçülerini almayı unutmayın. Sadece kafanızda planlayarak bir işe başlarsanız, ilerleyen zamanlarda size sorun çıkaracaktır.

  1. İşlevsel ürünler

Büyük veya küçük bir evde oturuyor olmanız önemli değil, asıl önemli olan evinize aldığınız dekorasyon ürünlerinin belirli bir işleve sahip olmasıdır.

  1. Simetri önemlidir

“Uzayda her zaman bir elementler hiyerarşisi vardır” sözünden hareketle, ev dekorasyonu söz konusu olduğunda simetrinin en önemli değerlerden biri olduğunu unutmayın.

  1. Sevdiğiniz şeyleri satın alın

Uzmanlara göre, dekorasyonda tek gerçek kural sevdiğiniz şeyleri satın almaktır. Bir satın alma işine girişmeden önce, sizin tarzınızın ne olduğunu belirleyin ve ona göre alışveriş yapmaya başlayın.

  1. Renkler

Renkler her zaman bir alanın doğal atmosferini artırmalıdır. Dolayısıyla ev dekorasyonu yaparken renk tercihini doğru yapmalısınız.

  1. Kurallara meydan okuyun

Yukarıda temel öğelerden bahsettik, ancak zaman zaman kurallara meydan okumanız gerektiğini de unutmayalım. En iyi mekanları kurallara uymadığınız zamanlar da yaratabilirsiniz.

Kaynak: Hürriyet

 

Önceki makale Bonvagon Her Yerde Sen Dizisinde
Sonraki makale 10 Ev Dekorasyon Trendi